Sepetim (0 Ürün)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. En taze ürünleri kapınıza kadar getirmemiz için hemen bir sepet oluşturun.

Ürün Filtreleri

Antep Fıstığı

Filtrele
Siirt Fıstığı
250 gr.

Siirt Fıstığı

162,25 TL
Antep Fıstığı Naturel
250 gr.

Antep Fıstığı Naturel

139,75 TL

Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Lezzetli ve Taze Antep Fıstığı

Kuruyemişler tüketim ürünü olarak farklı çeşitler göstermektedir. Birbirinden farklı faydaları olduğu gibi yetiştiği alandan başlayarak kullanım şekline göre de kuruyemişler değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda kuruyemişlerin her biri için oldukça kıymetlidir. Yetişme bölgesine göre isim alan Antep fıstığı bazı kuruyemiş bölgeleri ile entegre olarak yöre ile beraber anılmaktadır. Kullanımı ve özellikleri kapsamında geçmişten günümüze bu şekilde isimlendirilmesi uygun görülmüştür. Pek çok kuruyemişin aksine Antep fıstığı, kabuklu bir biçimde kavrulmaktadır. Bunun yanı sıra rengi ve dokusu ile klasik fıstık algısından tamamen farklıdır. Aynı zamanda kullanım alanı özellikle tatlılar ile oldukça uyum sağlamaktadır. Öyle ki milli tatlılardan olan baklava Antep fıstığının da yardımı ile Gaziantep ilinin vazgeçilmezi ve markası haline gelmiştir. Bunun yanı sıra Antep fıstığı içi bu bölgede oldukça yüksek oranlarda birçok lezzet ile beraber tüketilmektedir.

Antep Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Gerek baklavalarda gerek atıştırmalıklarda kolay bir kullanım sağlayan Antep fıstığı, çikolata ve diğer tatlar içerisinde birçok farklı şekilde kullanılabilir. Bunun yanı sıra baklava ya da benzeri şerbetli tatlılar için Antep fıstığının kabuğu ayrılarak toz haline getirilir ve tatlılara eklenir. Sadece şerbetli tatlılar değil, pasta ya da benzeri tatlılarda ya da sütlü tatlılarda özellikle süsleme ürünü olarak kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ise canlı yeşil rengidir. Görsel olarak Antep fıstığı tozu hem sağlık hem de estetik açıdan rahat bir kullanım sağlamaktadır. Renginin canlılığı ve doğallığı ile renkli tatlıları elde etmenizde kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kuruyemişlerin pek çoğu gibi Antep fıstığı faydaları da oldukça çeşitli olduğundan tatlılar için kullanımında oldukça sağlıklıdır. Bu anlamda renklendirici içeren ürünler kullanmak yerine oldukça avantajlı bir seçenektedir.

Antep Fıstığının Faydaları

Besin ve kalori değeri olarak kuruyemişler birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Bu anlamda bir avuç Antep fıstığı kalori olarak yaklaşık 101 kcal civarındadır. İçerisinde farklı vitamin ve minerallerin bulunduğu da tespit edilmiştir. Özellikle içerisinde doğal yağların bulunmasına bağlı olarak gün içerisinde bir avuç kadar tüketimi ihtiyaç duyulan yağı karşılamanın yanı sıra kolesterolü de düzenler. Bu noktada Antep fıstığı besin değeri göz önüne alındığında magnezyum ve demir gibi minerallerin yanı sıra A, C ve E vitaminlerini de içerisinde bulundurmaktadır. Bu anlamda atıştırmalık olmanın yanı sıra Antep fıstığı oldukça sağlıklı ve kimi zaman da bir öğün görevini görebilecek bir kuruyemiş olma özelliğini göstermektedir. Diyet süreçlerinde de oldukça etkili olmasının yanı sıra antioksidan etkisi ile vücuda zararlı maddelerin vücuttan atımı konusunda da iyi bir destekçidir. Bu sebeple gün içerisinde Antep fıstığı tüketimi oldukça önemlidir.

Antep Fıstığının Genel Özellikleri

Antep fıstığı yetiştiği ağaç özelliği olarak oldukça bodur bir ağaç meyvesidir. Kabuklu olmasının yanı sıra farklı renk tonlarını içerisinde barındırır. Doğu bölgelerinde yetiştirilmesi daha yaygın olan Antep fıstığı, kalorisi düşük ancak protein miktarı yüksek sağlıklı bir besindir. Farklı yörelere özgü olarak çeşitli fıstık çeşitleri bulunmaktadır. Renk anlamında ve tat olarak farklılık gösteren çeşitler Antep fıstığı fiyatı anlamında da farklılık göstermektedir. Kuruyemişlerin içerisinde parlak rengi ile göze çarpan Antep fıstığı yararları bakımından da günlük tüketim için çok uygun ve keyifli bir ara öğün olma özelliğini taşımaktadır. Pek çok farklı kullanım alanının olması ile birlikte mutfak için oldukça kullanışlı bir kuruyemiş çeşididir. Sizler de birçok lezzet ile beraber rahatlıkla tüketebilirsiniz.


Taze Günlük Mahsül
Taze Günlük Mahsül
Kilitli ambalajlar ve özenli paketleme ile taptaze size ulaşır.
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Saat 14:00'e kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Güvenli Alışveriş
Güvenli Alışveriş
Tüm kredi kartları ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.
Koşulsuz İade
Koşulsuz İade
Aldığınız ürünü iade etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı