Sepetim (0 Ürün)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. En taze ürünleri kapınıza kadar getirmemiz için hemen bir sepet oluşturun.

Ürün Filtreleri

Yer Fıstığı

Filtrele
Ufak Çiğ Fıstık İçi
500 gr.

Ufak Çiğ Fıstık İçi

69,50 TL

Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Cips Fıstık
500 gr.

Cips Fıstık

79,50 TL
Soyulmuş Fıstık
500 gr.

Soyulmuş Fıstık

89,50 TL

Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Yer Fıstığı Tüketimi

Geçmişten şimdiye dek kuruyemiş tüketme alışkanlıkları değişim gösterse de kültürel olarak oturmuş olan davranış kalıpları bulunmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında halk olarak evde bir arada oturmaktan oldukça hoşlanıldığını bilinmektedir. Akşam yemeklerinin erken yenildiği kış aylarında, ilerleyen saatler nedeniyle çayın yanında ufak tefek atıştırmalıklar tercih edilmektedir. Kültürel olarak en çok tercih ettiğimiz atıştırmalıklar ise genelde kabuklu ve kabuksuz kuru yemişler olmaktadır. Kuru yemişler içerinde ise genellikle yer fıstığı olmazsa olmaz hale gelmiş durumda. Peki yer fıstığını bizlere bu denli sevdiren şey nedir diye sorarsak tadı, besin değerleri ve kış mevsiminin soğuk geçmesinden dolayı bize sağladığı enerji yanıt olarak sunulabilir. Evde, sokakta, yaz ya da kış aylarında yer fıstığı tüketmeyi oldukça sevilmektedir. Ayrıca yer fıstığı fiyatları uygun olması nedeniyle de oldukça sık tüketilebilen bir yiyecektir.

Yer Fıstığı Çeşitleri

Yer fıstığı da kuruyemişlerin pek çoğunda olduğu gibi farklı çeşitlerde ortaya çıkmkatadır. Bu çeşitler genel anlamıyla kabuklu olup olmadığı ile ya da kavurma işlemi ile ilgilidir. Adı ile aynı olan yer fıstığı bitkisi ile elde edilen bu fıstık türü, diğer çeşitlerinden yerde yetişen bir bitkiden üretilmesi ile ayrılır. En nihayetinde fıstık ailesine ait olsa da kabuk yapısı, biçimi ve lezzeti anlamında farklılıklar göstermektedir. Yine çeşitlenmesinde tuzluluk oranı kavrulması gibi kendi içerisinde oluşan farklar bulunmaktadır. Özellikle kişisel tercihlere dayanmasının yanı sıra bir eğlence ve lezzet aktivitesi olarak kabuklu yer fıstığı besin değeri anlamında da oldukça mühimdir. Yer fıstığı da tıpkı pek çok kuruyemiş gibi insan vücudu için faydalıdır. Farklı alanlarda sağladığı faydalar ile günlük kullanımı tavsiye edilebilmektedir. Bu anlamda lezzetli bir sağlık öğesi olduğu söylenebilir.

Yer Fıstığının Farkı Nedir?

Standart olarak bilinen fıstık ile yer fıstığı arasında bulunan en önemli fark yetiştirilme biçimidir. Normal fıstık ya da çam fıstığı ağaçta yetişmektedir. Ancak yer fıstığı tıpkı patates ya da soğan gibi yer altında yetişen ve bir nevi yumrular halinde gelişerek yerin altından toplanan bir fıstık biçimidir. Kabuk içerisinde ikili ya da tekli olarak bulunabilmektedir. Çam fıstığında kozalaklar fıstık kabuğu görürken yer fıstığında fıstığın kendisine ait bir kabuk oluşmaktadır. Bu anlamda da farklı özellikleri bulunur. Benzer faydalara sahip olsa da ufak tefek farkların olduğu gözlemlenebilmektedir. Bu noktada yer fıstığı yağ oranı gibi belli başlı farklar ile normal fıstıktan ayrılmaktadır. Kimi araştırmalara göre yer fıstığı kalori oranı olarak da normal fıstıktan farklı olabilmektedir. Lezzet anlamında da ayırt edici özellikleri olsa da fıstık lezzeti genelinde konuşulduğunda ortak bir damak tınısına sahip olduklarını söylemek de oldukça mümkündür.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişler vücuda sağlıklı atıştırmalıkların en önemli ayağını oluşturmaktadır. Bu noktada yer fıstığı da kendine has özellikleri ile fayda sağlamaktadır. Bunların içerisinde yer fıstığı faydaları değerlendirildiğinde özellikle içerisinde bulunan omega 3 ile birlikte saç gibi yapılarda etkili ve besleyici bir koruma sağlamaya yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra mide için ve özellikle kolon kanseri söz konusu olduğunda önemli bir savaşçıdır. Aynı zamanda içerisinde bulunan aminoasitler, vitamin ve mineraller özellikle E vitamini ile birlikte vücuda sağladığı katkının yanı sıra hamilelik sürecinde de faydalı olabileceği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra yer fıstığı kg fiyatı değerlendirildiğinde toplu olarak alınması da kullanıcıların hem uzun süre tüketimine hem de bütçesi doğrultusunda uygun bir davranış göstermesine yardımcı olacaktır.


Taze Günlük Mahsül
Taze Günlük Mahsül
Kilitli ambalajlar ve özenli paketleme ile taptaze size ulaşır.
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Saat 14:00'e kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Güvenli Alışveriş
Güvenli Alışveriş
Tüm kredi kartları ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.
Koşulsuz İade
Koşulsuz İade
Aldığınız ürünü iade etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı